lovagolOK

Szeretnék bemutatni néhány lóbetegséget, híres magyar lovat és a néhány lótartáshoz kapcsolódó dolgot. üdv.: Dancsi Tibor

A lovak galandférgességét háromféle galandféreg faj okozhatja Magyarországon, az Anoplocephala perfoliata, Anoplocephala magna és Anoplocephaloides mamillana. Enyhe fertőzöttségnek fejlődésben történő visszamaradás, vérszegénység, hasmenés, emésztési zavarok, lesoványodás, a kondíció romlása lehet a jele. Ha nem kezeljük az enyhe fertőzöttséget, az fokozatosan súlyosbodik. A fertőződésnek folyamatosan kitett lovakban sokszor annyi féreg telepszik meg, hogy egy kis, körülírt bélterületen szorosan egymás közelében zárt csoportot alkotva tömött csomót képeznek. Súlyosabb fertőzöttségnek időnként visszatérő kólika, súlyos emésztőszervi megbetegedések, bélelzáródás, esetenként a bélbetüremkedés és bélszakadás lehet a következménye. Nem egy esetben a vakbél és vastagbél csavarodása elhullást idéz elő.Korábban úgy véltük, hogy előfordulásuk ritka, de ma már egyre nagyobb figyelmet fordítunk jelenlétüknek a felmérésére. A lovak galandférgei az ország bármelyik részén előfordulhatnak, mivel a lovak galandférgei a többi galandféreghez hasonlóan közvetett fejlődésűek – tehát a fejlődésükben egy köztigazda kell, hogy szerepeljen – ezért minden olyan helyen számolni kell a jelenlétükkel, ahol egy apró, talajlakó atka megtalálható. Ez az atka gyakorlatilag az egész ország területén előfordul. Legelés közben a legelői fűvel vagy a felporzó talajjal együtt a lovak szájába kerülnek a köztigazda atkák, amelyek a testüregükben hordozzák a fertőzésre alkalmas lárvákat.
2006-ban átfogó vizsgálatot végeztünk a lovak magyarországi galandféreg fertőzöttségének meghatározására. (1. táblázat)A fertőzöttség meghatározását a legkorszerűbb közvetett szerológiai módszerrel (ELISA) végeztük az angliai University Liverpool laboratóriumában (Prof. Proudman).
88 mintát vizsgáltunk meg az ország különböző területeiről. A mintavételi helyek az alábbi ménesek voltak: Mezőhegyes (15), Orosháza (5), Emőd (3), Miskolc (1), Szirmabesnyő (6), Bugacpuszta (8), Tázlár (4), Körmend (8), Zalaszentgrót (7), Mosonmagyaróvár (3), Győr (14), Csákvár (12), Veszprém (2). A vizsgálatban részt vett lovak 5 év alatti életkorúak voltak.Az ELISA vizsgálattal megdöbbentő eredményt kaptunk, 89,8%-os fertőzöttséget tudtunk kimutatni. Ez azt jelenti, hogy minden 10 megvizsgált lóból 9 fertőzött volt galandféreggel.Megvizsgáltuk a fertőzöttség területi, életkor szerinti, valamint a lovardában együtt tartott lovak száma szerinti eloszlását. Területileg az egész ország fertőzöttnek tekinthető, mivel az ország különböző részéből érkező minták fertőzöttség tekintetében nem mutattak eltérést. Ugyanez állapítható meg életkor szerinti, valamint a lovardában együtt tartott lovak száma szerinti fertőzöttség tekintetében. Megállapítható, hogy az ország egész területe veszélyeztetett galandférgesség tekintetében, bármely korú ló megfertőződhet, és a fertőzöttséget nem befolyásolja az sem, hogy hány lovat tartunk együtt a lovardában.Mit tegyünk? Mivel a laboratóriumi vizsgálat alapján a galandféreg fertőzöttség gyakorlatilag a lovak 90%-át érinti, mindenképpen gyógyszeres kezelésre van szükség. A ló galandférgességét praziquantel hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekkel (Equimax paszta) biztosan gyógyítani lehet. A gyógyszeres kezelést minden évben márciusban és július táján el kell végezni. Ha az őszi (november) vizsgálat során ismét kimutatható a fertőzöttség, akkor újra el kell végezni a kezelést.A lovainkat rendszeresen kell féregtelenítenünk. A rendszeres féregtelenítési programba a galandféreg-ellenes kezelést is be kell iktatni.
Minden lónak évente kétszeri (március, október-november) kezelése és lehetőleg rendszeres parazitológiai vizsgálata szükséges a végzetes kimenetellel is járható betegség megelőzésére. A galandférgek és bagócsok elleni őszi/téli kezelést azután kell végrehajtani, hogy a fagy elpusztította a legelői atkákat/ felnőtt legyeket. Ha a tavaszi kezelés után a parazitológiai vizsgálat (április) során ismét kimutatható a fertőzöttség, akkor újra el kell végezni a kezelést május-júniusban.
Idegenből hozott lovat csak hatékony gyógyszerrel történt kezelés után szabad az istállóba a többi ló közé, valamint a legelőre engedni.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 6
Heti: 64
Havi: 53
Össz.: 71 258

Látogatottság növelés
Oldal: Lovak galandférgességének magyarországi előfordulása
lovagolOK - © 2008 - 2024 - lovagolok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »