lovagolOK

Szeretnék bemutatni néhány lóbetegséget, híres magyar lovat és a néhány lótartáshoz kapcsolódó dolgot. üdv.: Dancsi Tibor

Mindenkinek, aki lóhátra ül, lovat hajt, vagy akármilyen más módon lovakkal foglalkozik, figyelembe kell vennie azt, hogy a ló egy másik élőlény. Sem gazdáját, sem elhelyezését, sem az általa végzett munkát vagy szakágat nem válogathatja meg: végzi a rá kirótt feladatot és hűen szolgálja az embert. Ezért fontos, hogy a lovat ne sporteszközként, hanem sporttársként kezeljük, és mindig tartsuk tiszteletben azokat a szempontokat, amelyek életminőségére és élettartamára jellemzőek.
    Mi, emberek is hosszú éveket élhetünk le egymás mellett anélkül, hogy igazán megismernénk egymást, anélkül hogy tudnánk, mire gondol, mire is vágyik a másik. Mégis, ha lovakkal szeretnénk együtt sportolni, vagy szabadidőnket eltölteni, muszáj vállalkoznunk a lehetetlenre: meg kell próbálnunk kiismerni őket. Ez nem csak azért különösen bonyolult, mert a lovak természete, gondolkodása jelentős mértékben eltér az emberétől, hanem azért is, mert közöttük is mindegyiknek külön egyénisége van. A ló reakciói eleinte teljesen kiszámíthatatlannak, indokolatlannak tűnhetnek, némi figyelemmel azonban később képesek leszünk megmagyarázni cselekedeteiket, már tudni fogjuk, mit várhatunk. Hosszú időnek kell eltelnie addig, amíg mindez ismerőssé, értelemszerűvé, természetessé válik. Azt mondják, hogy az igazi megszállottság szintjét az jelzi, ha már autóvezetés közben is összerezdülünk, attól tartva, hogy a furcsa zajoktól esetleg megugrik a kocsink…
    Rengeteg mese, monda és film tanúskodik arról, hogy az ember egyik ősi vágya az, hogy értse az állatok nyelvét: valójában mi is ezzel próbálkozunk, amikor a lovat társnak választjuk. Mivel igen kevés az esély arra, hogy egyszer csak az erdőben sétálgatva belebotlunk egy jó tündérbe, aki megajándékoz minket ezzel a szuperképességgel, inkább magunknak kell előrelépni a lovak nyelvének elsajátítása irányába. Ahhoz, hogy közelebb kerüljünk a ló viselkedésének, reakcióinak megértéséhez, meg kell ismernünk természetét, motivációit, érzékszerveinek működését.
 


A ló növényevő, így a ragadozók számára zsákmányállat. Ezért természeténél fogva benne van a félelem és a ménesösztön, a társakkal való összetartás.

A ló növényevő, így a ragadozók számára zsákmányállat. Ezért természeténél fogva benne van a félelem és a ménesösztön, a társakkal való összetartás. Mindkettő azt hivatott szolgálni, hogy kevesebb eséllyel essen áldozatul a természetnek, hogy ne egyék meg. Legtöbb esetben, ha egy ló megrúg, megharap valakit, vagy megijed, az számára ismeretlen, vagy éppenséggel rossz emlékeket felidéző, hirtelen mozdulatra vagy hangra adottA félelem érzelmi válasz egy ismeretlen, veszélyesnek tűnő helyzetre. Ne büntessük a lovat tehát, ha megijed valamitől, ezzel ugyanis csak megerősítjük abban, hogy volt oka félni. Inkább fokozatosan szoktassuk az ismeretlenhez, mutassuk meg neki a zaj forrását vagy a „félelmetes” tárgyat, próbáljuk megnyugtatni az állatot. Azt azonban az első pillanattól fogva, következetesen elvárhatjuk a lótól, hogy ijedtségében se tegyen olyat, ami veszélyt jelenthet környezetére. Például, eleinte elfogadható az, hogy a ló elbizonytalanodik, összerezzen és oldalra bámul, de semmiképp sem engedhetjük, hogy kontroll nélkül eliramodjon lovasával.
 reakciója.


    Ha módunk van rá, tanulságos dolog megfigyelni egy ménest. Hogyan alakítják ki egymás között a rangsort? Hogyan viselkednek egymással az alá-fölérendeltségi viszonyban lévő állatok? Milyen szerepet tölt be az alfa- (vezér) mén vagy kanca? Egy mén „csipkedőssége” (és nem agresszív harapása) sok esetben magyarázható azzal, hogy így kezdik el eldönteni az egymás közötti rangsort. Akkor se hagyjuk rászokni erre lovunkat, ha a csipkedés nem okoz különösebben fájó sérüléseket: később durvább játékokba is kezdhet az emberrel. Határozott, de nem agresszív fellépéssel egyszer s mindenkorra a tudtára kell adni, hogy a két élőlény kapcsolatában csak az ember töltheti be a vezető szerepet. A természetben a megalázkodó egyed hátrál a másik elől, aki tudatosan kényszeríti hátralépésre. Sok esetben célravezető, ha „próbálkozó” lovunkat egyszerűen hátraléptetjük, és utána nyugodt megállást várunk el tőle. Ezt ismételhetjük mindaddig, amíg el nem fogadja a szerepet.
    A ménesből frissen kikerült fiatal lóval szembeni bánásmód igen nagy tapasztalatot igényel. Azok a lovak, amelyek idejük nagy részét társaikkal töltötték, és nem szoktak hozzá az ember mindennapi közelségéhez, az embert ugyanolyan partnernek tekintik, mint egy másik lovat. Ha mégoly jóindulatúan közelednek is felénk, eleinte nem tudják felmérni az erőviszonyok közötti különbséget és azt, hogy ami nekik egymás között játék, az nekünk már sok lehet. Erre meg kell tanítani őket, ami nagy felelősség, hiszen kihat a ló emberrel való későbbi viszonyára. Az az ideális, ha a ló már csikókorban sokat van emberközelben, időnként kötőfék kerül a fejére és megszokja, hogy vezetgetik, rendszeresen felveszik a patáját. Annak, hogy a ló egészen fiatalon megtanulja feladni a patáját, a későbbiekben jelentős szerepe lesz: már fiatal állatoknál is fontos, hogy a pata és a láb szerkezete ne sérüljön az elhanyagoltság következtében, ezért időről időre körmöltetni kell őket. Az sem elhanyagolható szempont, hogy ebben a korban könnyebb hozzászoktatni a lovakat mindennapos patakaparáshoz, mintha egy felnőtt lóval próbálnánk harcot vívni, akinek fogalma sincs arról, mit is szeretnénk tőle.

   
A lovak elsődleges kommunikációs formája a testbeszéd. Kiemelkedik a fej, a fülek, a száj- és az orrkörnyék, valamint a farok és a pihentetett hátulsó láb szerepe. A füleken például jól megfigyelhetjük a ló hangulatának, érzelmi állapotának változásait. A felfelé álló, előre mutató fülek éberséget, figyelmet vagy kíváncsiságot fejeznek ki. Ha egy ló valóban figyel lovasára, akkor munka, lovaglás közben füle élénken mozog előre-hátra. Ha egészen hátrasimulnak a fejhez, vagyis „sunyít” a ló, akkor legyünk óvatosak, mert ez agresszivitást, fenyegető magatartást tükröz. Nyugalomban vagy pihenéskor a fülek lazán, ferdén oldalra állnak, ez jelenti a másik állattal szembeni alárendeltségi helyzetet is. Ugyanígy megfigyelhetjük a többi testtáj jellegzetességeit is. Ha a ló érdeklődik valami iránt, akkor orrlyukai kitágulnak, a megfigyelt hely felé irányítja valamennyi érzékszervét. Ilyenkor farkát egészen függőlegesen hordva felcsapja, amit „zászlózásnak” nevezünk. Munka közben az enyhén megemelt, úgynevezett hordott vagy lengő farok elengedettséget tükröz, míg ha tekergeti, mint egy régimódi kávédarálót, az inkább feszültségre utal. Fenyegetést tükröznek az összehúzott orrlyukak és a felhúzódó orrsövény is. Pihenéskor a ló képes annyira elengedni arcának és szájának izomzatát, hogy az alsó ajkak teljesen elernyedve, a felső ajkakhoz képest kisebb vagy nagyobb rést hagyva lógnak lefelé.


Nyugalomban vagy pihenéskor a fülek lazán, ferdén oldalra állnak, ez jelenti a másik állattal szembeni alárendeltségi helyzetet is.

    Ha a ló az egyik hátulsó lábát pihenteti, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nyugodt, elengedett, nem gondol veszélyre, megugrásra.
Előfordul, hogy a ló felső ajkát egészen kifordítva, nyakát és fejét előre felfelé nyújtva szaglászik, vagyis „pipál”. Ilyenkor a belélegzett levegő az ún. Jacobsen-szervbe áramlik, melynek belső felét teljesen beborítja a szaglóidegek által behálózott szaglóhám. Ezt többnyire akkor teszi, ha valamilyen szag felkeltette érdeklődését, például amikor egy mén sárló – vagyis fedezésre alkalmas – kanca illatát érzi meg a karámban. A ló szaglása jóval érzékenyebb az emberénél: a mének például igen messziről kiszagolják a sárló kancát, de régebbi leírások tanúsítják, hogy száraz vidéken több száz méter távolságból is megérzik a vizet.
    Fontosak a hangjelek is, ami az orrnyílás enyhe rezegtetésétől egészen a nyitott szájjal történő hangos nyerítésig terjedhet. Megfigyelhetjük, hogy egészen más hangot ad ki egy kanca, amikor a csikóját hívja, más a gazdája kezében almát megpillantó ló, és mást egy mén, amikor kanca illatát érzi. A ló hallása is lényegesen fejlettebb az emberénél. Magasabb hangokat, szaporább rezgésszámú hullámokat is képes felfogni, de jobban meghallják a halk neszeket is.

   


Alkonyatkor vagy sötétben a lovak vannak előnyben, hiszen sokkal jobban látnak, mint az ember.

A látás nagyon nagy mértékben különbözik az emberétől, mivel a lovak szemei egészen másképpen helyezkednek el. A két szem tengelye egymással kb. 90°-os szöget zár be, ami miatt kisebb a térbeli látás tere (vagyis az a terület, ahol a két szem látótere fedi egymást), viszont jóval szélesebb területre terjed ki a perifériás látás. Látásának sajátossága, hogy súlypontosan a mozgásra irányul, így képes észrevenni a legkisebb mozgásokat is, miközben a mozdulatlan tárgyak a háttérben maradnak. A közeli és a távoli tárgyakat is egészen másképp látja, mint mi: szemmozgató izmai ugyanis nem változtatják a szemlencse görbületét az emberéhez hasonló mértékben. A retina, az ideghártya azonban a lencsétől nincs mindenhol egyenlő távolságra, ezért a ló fejének felemelésével vagy lejjebb hajtásával képes csak arra, hogy a különböző tárgyak képét „élesre állítsa”. Az egészen közeli tárgyak szemléléséhez leereszti a fejét, a távoliakat pedig feltartott fejjel nézi. Ilyenkor kb. 1,2 méter hosszan holt tér keletkezik a lábai előtt. Alkonyatkor vagy sötétben a lovak vannak előnyben, hiszen sokkal jobban látnak, mint az ember.

Az ideghártya mögött egy fényvisszaverő sejtréteg húzódik, ami miatt éjszakai látásuk megközelítően olyan jó, mint az éjjeli sötét híres ragadozójáé, a bagolyé! Szemük nehezebben alkalmazkodik azonban a fény és a sötétség hirtelen változásaihoz: ezzel magyarázható, hogy sok ló vonakodik attól, hogy a napfényes mezőről hirtelen menjen be a sötét erdőbe vagy a lószállító homályába. A lovak színlátása sok vitát váltott már ki. 1952-ben azonban az ismert frankfurti zoológus, Bernhard Grzimek vizsgálatai igazolták, hogy a lovak sem csak a szürkeskála árnyalatait érzékelik. Nagyon pontosan és jól látják a sárga és a zöld színeket. Valamivel gyengébb a világoskék és a világos vörös érzékelése. A sötétkék és a sötétvörös vagy a bíbor tónusait azonban már nehezen különböztetik meg az azonos világosságértékű szürke tónustól.
Tengerimalac vagy kardfogú tigris?
    Természetesen egyik sem. Mindkét viszonyulás hibás és egyforma mértékben kárt okozhat, csak más-más módon – mégis rengetegszer találkozhatunk velük.
  

Ha kisállatként dédelgetjük a lovat, ne csodálkozzunk, ha előbb-utóbb a fejünkre nő. Ne felejtsük el, hogy egy több mázsás – eredendően jóindulatú, kissé kíváncsi, kissé félős, esetenként vezetői ambíciókkal megáldott, de mindenképpen saját egyéniséggel rendelkező – lénnyel van dolgunk. Erejével semmilyen módon nem tudunk, de nem is célszerű vetekedni. Sokszor tapasztalunk a gazdi részéről túlzott engedékenységet: „hadd csinálja azt, amit szeretne”. Ezzel a hozzáállással hamarosan elérjük, hogy a ló természetesnek veszi, hogy azt tesz, amit akar, és azokban az esetekben sem fog feltétlenül szót fogadni, amikor igazán szükségünk lenne rá. Engedetlenségét számos módon adhatja tudtunkra, például pucolásnál folyton odébb megy; nem hajlandó megállni, amikor felszáll a lovas, csak azért sem fordul mondjuk balra, sőt, időnként már egyáltalán nem teszi azt, amit a lovasa kér tőle.


Engedetlenségét számos módon adhatja tudtunkra, például pucolásnál folyton odébb megy; nem hajlandó megállni, amikor felszáll a lovas...

  Ezeket az eseteket ritkán jellemzi azonban valódi rosszindulat vagy agresszivitás, a ló inkább egyfajta szórakozásnak tekinti. Az így elrontott viszonyt azonban nehéz helyreállítani. Egyrészt mi adtunk alapot arra, hogy így alakuljanak a dolgok, másrészt érthetetlen és emiatt nehezen elfogadható lesz a változás a ló számára. Mert hogy is van az, hogy ma már nem lehet, amit tegnap még szabad volt? Biztos, hogy nem félreértés ez az egész?
    A másik véglet, amikor a lovat a kardfogú tigrissel keveri össze valaki. Folyton kiabál vele, agresszív mozdulatokkal terelgeti a boxban, a lovaglásnál durva segítségeket használ. A lovas ezt többnyire félelmében teszi, de van, aki meg akarja mutatni másoknak, micsoda „kemény legény” vagy „amazon”. A félelmet legtöbbször az okozza, hogy a lovas nem tölt elég időt azzal, hogy ráhangolódjon a lóra, megismerje természetét, így nem tudja kiszámítani az állat reakcióit. A kardfogú tigrisként kezelt ló hamarosan kardfogú tigrissé is válik és így a félelmeket előbb-utóbb igazoltnak látja a lovas. Mivel a lovak ki nem állhatják sem a durvaságot, sem a hangos szót, az agresszivitásra előbb-utóbb kénytelenek lesznek agresszivitással felelni.
Viszonyunk akkor halad jó irányba, ha megfelelő határozottsággal, de elsődlegesen jutalmazással és nem büntetéssel neveljük a lovat. Kulcsszó a következetesség: ez az egyedüli célravezető módszer, csak így alakítható ki a lovasba vetett feltétlen bizalom, amely mindig a helyén tartja a viszonyt.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 6
Heti: 61
Havi: 50
Össz.: 71 255

Látogatottság növelés
Oldal: A lovak viselkedése
lovagolOK - © 2008 - 2024 - lovagolok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »