Nevét a tulajdonos egyik lányának köszönheti; jelentése „túladagolás”. Mivel az Overdose nevet túl hosszúnak találták a lovászok, a Dózi(Wunderpferd), Nagy-Britanniában „budapesti golyó”-nak (Budapest Bullet), Amerikában pedig „The Hungarian Seabiscuit”-nek nevezték el. becenevet adták neki. A nagyközönség e mellett az elnevezés mellett még számos jelzővel illeti, amelyek a ló tehetségére utalnak, ilyen például az „alagi rakéta”, az Alagi Versenyló Tréningközpont neve és Dózi rakétasebességű futása után. Németországban „Csodaló”-nak
Szülei az angol Starborough,[2] aki pályafutása alatt a Godolphin istálló[3] színeiben versenyzett, és az ír Our Poppet[4] sprinterek, de korábban egyikük sem tűnt ki kimagasló teljesítményével, viszont tenyésztésre kiválóan alkalmasak. Starborough legmagasabb RPR-száma 124, amit a St. James Palace Stakes (Gr. I) megnyerésekor kapott. Győzelmeit 1600–1800 méteren aratta. Our Poppet a feljegyzések szerint csupán egyszer állt starthoz, kétévesen, akkor 1400 méteren helyezetlen lett. Overdose előtt viszont három csikója is versenyt nyert Franciaországban és Németországban. Overdose tenyésztője Angliában Graham & Mrs. Di Robinson[5] volt.
Származási táblája
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|||
![]() |
![]() |
||
![]() |
|||
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
|||
![]() |
![]() |
||
![]() |
A nemes vérvonallal rendelkező állatoknál fontos szerepet játszik a származási adatok pontos vezetése, a pedigrélap és -táblázat elkészítése, amit számítógépen tárolnak. A rózsaszínű alapon lévő nevek a kancák nevei, kék alapon pedig a méneket jegyzik. Minél hosszabb a pedigré, annál messzebbre lehet visszavezetni a lovak eredetét. Vagyis a pedigré hosszából és a benne lévő reális adatokból számításokat végezhetünk a ló genetikai hátteréről, az elődök tulajdonságairól, s ezek alapján a lónál várható eredményekre következtethetünk. Overdose ismert származási tábláját az 1600-as évekig lehet elemezni.
Tulajdonosa Mikóczy Zoltán szlovákiai magyar üzletember[6], aki a lóvásárláskor még nem tudta milyen kincset talált. 2006 novemberében Angliában, a híres newmarketi árverésen talált rá gazdája, aki a mérsékelt licitálás során egyedül tett komolyabb ajánlatot. A külsőre szinte jelentéktelennek tűnő lovat mindössze nyolcszázezer forintért, kb. 3000 euróért vásárolta meg - jelenlegi becsült értéke 5 millió euró, mintegy 1,5 milliárd forint.[7]
Miután hazavitte a ló sokáig névtelenül élt, mert nem tudtak nevet adni neki. A névválasztás a pedigré szabályai szerint úgy történik, hogy az anya nevének kezdőbetűje után kell a csikót is elnevezni. Felmerült az Oszama bin Laden név is, de végül az Overdose túladagolás szó győzött, amire a ló rá is szolgált, hiszen túl van benne adagolva a tehetség.
Mikóczy Zoltán magyar színekben akarta versenyeztetni Overdose-t. Mivel a lovak állampolgárságát az határozza meg, hogy hol tréningezik őket, ezért a ló Magyarországon, Alagon az Alagi Versenyló Tréningtelepen [8] tréningezik. Zsokéja minden versenyen piros-fehér-zöld színű dresszben lovagolja.
Trénere Ribárszki Sándor[9] lett, aki az istállóban a külföldi sprinterek trénere. Zsokéja 2008-ban a német Andreas Suborics volt, munkalovasa Budinszki Barbara. 2009-ben Christophe Soumillon lovagolja. Versenyistállója először az SCH Racing Dunakeszi volt, jelenleg MIKO Racing.
Overdose remek formában állt starthoz a 250 000 euró összdíjazású versenyen a Prix de L'Arc de Triomphe-on[10], 2008. október 5-én Párizsban. A verseny mégis botrányba fulladt, mivel az egyik ajtó műszaki hiba miatt beragadt és nem nyílt ki. A pálya jobb szélén álló bíró jelzett a piros zászlóval, hogy a versenyt lefújják, de a jobb szélen futó lovak zsokéi már nem látták a jelzést, és teljes iramban végigfutották az egész távot. Néhányan útközben leálltak, mások visszafordultak. Pillanatok alatt zűrzavar alakult ki. Overdose pályarekorddal futotta le az 1000 m-es távot, hiába. A szervezők úgy döntöttek, hogy a futamok után 18.30-kor újraindítják a versenyt, bíztak abban, hogy a lovak addig erőt gyűjtenek a megismételendő versenyhez. Mikóczy Zoltán, Overdose tulajdonosa azonban a ló egészségének védelmében úgy döntött, hogy eláll a futamtól. A megismételt sprintfutamot végül a francia színekben indult Marchand d'Or[11] nyerte másfél hosszal.
A Szezonnyitó kapcsán felmerült, hogy nem áll elegendő pénz rendelkezésre a futam megfelelő díjazására.
"Overdose csak akkor áll rajthoz, ha összejön a megfelelő összdíjazás, mert aprópénzért nem fog elindulni csak azért, hogy Magyarországon fusson" A sajtó, Ribárszky Sándornak tulajdonított megjegyzésére nyilatkozta Mikóczy Zoltán, hogy Overdose az angliai Palace House Stakes-ben 2009 május 3-án rendezendő verseny helyett, 2009 április 19-én Budapesten kezdi az évadot. A Palace House Stakes[12], 50 ezer font összdíjazású Gr III-as 1000 méteres futam, melyre Overdose meghívást kapott. A szervezők 7000 angol font utazási támogatást ajánlottak fel, de ezt a meghívást elutasították azért, hogy Overdose-t a magyar közönség láthassa, hiszen ezután már csak külföldön fog fellépni. A budapesti futamhoz viszont, megfelelő szponzori támogatásra volt szükség.[13] A budapesten 2009. április 19-én tartott OTP - Hungária Nagydíj[14] az idei évben a magyar sprintert. Az összeg egy részéből, Overdose biztonsági és életkörülményeit javítják majd. megrendezését az OTP szponzorálta. A szponzorálási ügy másik része 2009 március 12.-én zárult le, amikor a CIG Közép-európai Biztosító elnök-vezérigazgatója Horváth Béla bejelentette, hogy szponzorként támogatják
Az OTP-Hungária Nagydíj győztese Overdose lett, 52,6 másodperces pályarekorddal 8 hossz előnnyel végzett az élen. [15] [16] A versenyszervező azonban módosította Overdose vasárnapi időeredményét, így a sprinter regisztrált ideje 54.6 másodperc lett, amely azonban még mindig pályarekordnak és Európában a legjobb eredménynek számít. A korábbi rekordot szintén Overdose tartotta 58 másodperccel. A versenyt annak ellenére sikerült megnyernie, hogy az indulásnál a startgép ajtaja később nyílt ki Overdose előtt, mint a többi lónál és így kénytelen volt a fejével kitolni azt. Lemaradása a mezőnytől körülbelül fél hossz lehetett, hátránya pedig pár tizedmásodperc. A másik probléma volt, hogy a ló futam közben elhagyta az egyik patkóját, de végül ez nem befolyásolta a nagyszerű eredményt. Mivel az előző patkolás nem volt tökéletes és a ló lába meg is sérült, ezért szilikonos alátétet kapott a patájára, amely könnyebben leválhatott. A 7 millió forint összdíjazású Nagydíjon olyan hatalmas tömeg volt, amely Imperial 1963-as versenye óta nem fordult meg a Kincsem parkban.
Mindhárom verseny a Global Sprint Challenge sorozatba tartozik, azaz a világ legnagyobb sprintversenyei között emlegetik őket. A Royal Ascotra már megvásárolhatók a belépők.
Overdose tulajdonosa 2009. április 30-ig Mikóczy Zoltán, 2009. május 1-től a ló egy szindikátus tulajdonába került[33], melynek tagjai: Mikóczy Zoltán, Czucz István és Mario Hoffmann szlovák állampolgárok. A megállapodás a versenyló esetleges jövőbeli értékesítésének feltételeit rögzíti, Czucz István és Mario Hoffmann opciós jogot szerzett. Ez a megállapodás nemcsak a ló életkörülményeinek javítását hívatott biztosítani, hanem a megemelkedett költségű Group 1-es kategóriájú versenyekben való részvételt is. A megállapodás része, hogy Overdose-t továbbra is Ribárszki Sándor idomítja a Dunakeszi-Alagi Tréningközpontban, vagyis továbbra is magyar színekben fog versenyezni.
Ribárszki Sándor, a ló idomárja szerint „Overdose nem szép ló, amolyan »rút kiskacsa«, furcsa mozgása van, csámpás, a kanyar a gyengéje.
Érzi és élvezi a sebességet, a lószállítóban a menetirány szerint helyezkedik el, 120–130-as tempóban szeret utazni, ha ennél lassabban mennek, nyugtalan.” Régebben a répa volt a kedvence, ma már az almát szereti jobban. Zsokéja minden versenyét piros-fehér-zöld dresszben futja. Kepes András játék-dokumentum filmet készített a lóról. Farkasházy Tivadar Overdose a veretlen 11 könyvbemutatója idején már zajlottak a forgatások Párizsban. Kepes András 50 perces TV filmjét, a Különös történetek első részeként, 2009. március 10-én vetítették.